Ασταμάτητος ο Ομπαμεγιάνγκ, νίκες για Λεβερκούζεν , Σάλκε

Δύο γκολ στο τέλος του κορυφαίου επιθετικού της Bundesliga, Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, έσωσαν την Ντόρτμουντ κόντρα στην Ίνγκολσταντ. Άνετες νίκες για Λεβερκούζεν και Σάλκε.

Δύο γκολ του Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ έσωσαν στο τέλος την Ντόρτμουντ απέναντι στη μαχητική Ίνγκολσταντ. Το τελικό 2-0 διατηρεί τους Βεστφαλούς στην κούρσα του

τίτλου, ωστόσο θα μπορούσε πολύ εύκολα να είναι 0-0 ή και 0-1, εάν οι "νεοφώτιστοι" σκόραραν στη μεγάλη στιγμή του 1ου μέρους, όταν ο Νταρίο Λεστσάνο πέρασε και τον Ρόμαν Μπίρκι, ο Ματς Χούμελς τον ανέτρεψε, ο διαιτητής δεν καταλόγισε το πέναλτι και ο Έρικ Ντουρμ πρόλαβε τη μπάλα πριν καταλήξει γκολ.

Οι γηπεδούχοι, πάντως, είχαν έναν μεγάλο αριθμό καλών στιγμών, με τον Ραμαζάν Εζτσάν να αναδεικνύεται σε πρωταγωνιστή για τους φιλοξενούμενους και να κρατάει το μηδέν σε όλες τις προσπάθειες πλην δύο. Στο 77ο λεπτό, ο Ομπαμεγιάνγκ πήρε την κεφαλιά σε σέντρα του Γιούκας Πίστσεκ και άνοιξε το σκορ και εννιά λεπτά αργότερα σημείωσε το 20ό τέρμα του στο πρωτάθλημα και 25ο σε 25 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις φέτος.