Πρωτοπόρο και αλάνθαστο!

ΧΑΝΤΜΠΟΛ
Εύκολα, απλά και... ωραία πέρασε το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου από την έδρα του Μαυρομμάτη Αγίου Παύλου. Στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ ΟΠΑΠ αντρών, η ομάδα του Πανεπιστημίου νίκησε με 40-27 και συνεχίζει αλάνθαστη να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος.

Το Ευρωπαϊκό, καλύτερο, δεν δυσκολεύτηκε να καθαρίσει το παιγνίδι από το πρώτο ημίχρονο, οπόταν και είχε προηγηθεί με 22-10. Στην επανάληψη, ο προπονητής του

Ευρωπαϊκού έδωσε χρόνο σε αρκετούς νεαρούς και το παιγνίδι απέκτησε ενδιαφέρον, πλην όμως ο Μαυρομμάτης σε κανένα σημείο της αναμέτρησης δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός.

Ξένιος Κυπριανού 8, Χρ. Αργυρού 6, Ε. Πολύδωρος 4, Γ. Ανδρέου 4, Μ. Τριμιθιώτης 3, Δ. Νικηφόρου 3, Κ. Αντωνιάδης 3 και Α. Μαρκίδης 3, οι παίκτες που σκόραραν τα περισσότερα γκολ της νικήτριας, ενώ από τον Μαυρομμάτη 6 γκολ πέτυχε ο Γ. Κυριάκου, 5 ο Στέφανος Φτερακίδης, 4 Χ. Χαραλάμπους και 3 ο Δ. Λιασίτης.

Παιγνίδι θρίλερ στην Πάφο, με τον Προοδευτικό να παίρνει μια δύσκολη και δραματική νίκη, που τον καθιερώνει στην 4η θέση του πίνακα. Χαρακτηριστικό στοιχείο του αγώνα ήταν η δύναμη και το πάθος, γεγονός που υποχρέωσε τους διαιτητές (Παναγίδης - Αντρέου) να κάνουν χρήση της «δίλεπτης» 14 φορές! Κάτω από κάποιες προϋποθέσεις ο Προοδευτικός θα μπορούσε να πάρει πιο εύκολα τη νίκη, έδειξε όμως φοβερή αστοχία από τα 7 μέτρα (μολις 1 εύστοχο πέναλτι στις 8 εκτελέσεις - ½ η ΕΝ Αγ. Αθανασίου).