Κύπελλο Ελλάδας Novibet: Μαγκιόρα κυπελλούχος και νταμπλούχος η ΑΕΚ

22:45 24/5/2023 - Πηγή: Emea.gr

Με τον ιδανικότερο τρόπο «έκλεισε» απόψε (24/5) η ποδοσφαιρική χρονιά για την ΑΕΚ. Επικράτησε του ΠΑΟΚ, στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet, με 2-0, Έτσι, οι «κιτρινόμαυροι» στέφθηκαν κυπελλούχοι και -έχοντας ήδη κατακτήσει το πρωτάθλημα- νταμπλούχοι, για τρίτη φορά στην ιστορία τους, ύστερα από 45 χρόνια.

Λήξη του αγώνα: ΑΕΚ

ΠΑΟΚ 2-0! Η ΑΕΚ είναι νταμπλούχος Ελλάδας για το 2023!!!#aekpaok #aekfc #aekfcseason2022_23 #cup_final pic.twitter.com/VTB3F3aFZN

AEK F.C. (@AEK_FC_OFFICIAL) May 24, 2023

Αξιοσημείωτες οι ομοιότητες των δύο ιστορικών βραδιών. Τόσο το 1978 όσο και απόψε, αντίπαλος ήταν ο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 2-0.

1939
1978
2023
O Ματίας Αλμέιδα και τα παλικάρια του στο πάνθεον της ιστορίας της ομάδας μας. Τρίτο νταμπλ, μετά από μία τεράστια πορεία. Μπράβο σε όλους.
ΖΗΤΩ Η ΑΕΚ!#aekpaok #aekfc #aekfcseason2022_23 #cup_final #Double_2023 pic.twitter.com/4YF94mKEyC

Η αναμέτρηση στο «παγωμένο» (λόγω απουσίας φιλάθλων) Πανθεσσαλικό άρχισε με την ΑΕΚ να «αγγίζει» το γκολ αλλά ο Κοτάρσκι, σχεδόν εξ επαφής, σταμάτησε τον Λιβάι (5′).

Στο επόμενο λεπτό οι τυπικά γηπεδούχοι βρέθηκαν «με την πλάτη στα σκοινιά». Αφού, ο Ρότα γκρέμισε τον Τάισον που ετοιμαζόταν για τετ α τετ με τον Στάνκοβιτς και ο διαιτητής, Φέλιξ Μπριχ, σωστά του έειξε την κόκκινη κάρτα.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα και το σκο της ΑΕΚ και κυριάρχησαν. Δεν έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα και το «πλήρωσαν». Στο 26′ ο Μουκουντί έκανε το 1-0.

Ως τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι «ασπρόμαυροι» δεν κατάφεραν να σκοράρουν με πιο κλασική ευκαιρία στο 42′ όταν η μπάλα -από σουτ που έκανε ο Σάστρε- η μπάλα εξοστρακίστηκε στο δοκάρι.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ισοφαρίσει αλλά δεν τα κατάφερε, στις όχι πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε. Αντίθετα, πριν το τελευταίο τριπλό σφύριγμα του διαιτητή είδε την αντίπαλό του να «σφραγίζει» το τρόπαιο και το νταμπλ. Με τον Φερνάντες να διαμορφώνει το τελικό 2-0 (90’+1′).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Βίντα, Χατζισαφί, Μουκουντί, Ρότα, Σιμάνσκι (60′ Γιόνσον), Πινέδα (60′ Σιντιμπέ), Γκατσίνοβιτς (86′ Φερνάντες), Ελίασον (82′ Μάνταλος), Γκαρσία (60′ Άμραμπατ), Τσούμπερ.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (62′ Βιεϊρίνια), Ίνγκασον, Κουλιεράκης (86′ Κεντζιόρα), Σοάρες (62′ Μπίσεσβαρ), Σβαμπ (78′ Ελ Καντουρί), Αουγκούστο, Α. Ζίβκοβιτς, Τάισον, Κωνσταντέλιας (86′ Τζίμας), Τόμας.