Αήττητη πρωταθλήτρια η Λεβερκούζεν (2-1), αποθέωση για Ρόις στη νίκη της Ντόρτμουντ (4-0)

Η Λεβερκούζεν ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο την φετινή σεζόν, όσον αφορά την Βundesliga, αφού η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο όχι μόνο στέφθηκε πρωταθλήτρια Γερμανίας, αλλά κατέκτησε την πρώτη «σαλατιέρα» της ιστορίας της αήττητη.

Οι «ασπιρίνες» στην 34η και τελευταία αγωνιστική της Bundesliga, νίκησαν με 2-1 την Άουγκσμπουργκ στην «Bay Arena» κι έγραψαν ιστορία αφού είναι η πρώτη γερμανική ομάδα που κατακτά το πρωτάθλημα, χωρίς να έχει γνωρίσει την ήττα.

Οι πρωταθλητές ουσιαστικά «κλείδωσαν» την

νίκη από πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης, όταν προηγήθηκαν με 2-0 χάρις στα γκολ των Μπόνιφεϊς και Άντριχ (12′,27′). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με τον Κομούρ στο 62′, ωστόσο δεν άλλαξε τίποτε άλλο μέχρι την ολοκλήρωση του 90λεπτου.

Οι συνθέσεις:

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Γριμάλδο (70’ Χινκαπιέ), Φριμπόνγκ (82’ Στάνισιτς), Τα, Ταπσόμπα, Κοσουνού, Χόφμαν, Άντριχ, Παλάσιος (69’ Τζάκα), Αντλί (63’ Βιρτς), Μπονιφέις (63’ Σικ)

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κούμπεκ, Γκουβελέουβ, Ουντουοκάι, Πέντερσεν, Ιάγο, Ντορς, Μάιερ (90+1’ Κιουτσουκσαχίν), Μπραϊθαόυπτ (41’ Ένχελς), Κεμίρ (74’ Μπίελ), Ντεμίροβιτς (90+1’ Μπέλιο), Τίετς (74’ Μίχελ)

WE DID IT! #DeutscherMeisterSVB #Winnerkusen pic.twitter.com/yoF5hPX4VI

Bayer 04 Leverkusen (@bayer04_en) May 18, 2024

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης με ανατροπή από 0-2 σε 2-2 απέναντι στη Λειψία κατάφερε να πάρει εκείνη το εισιτήριο για το Europa League της επόμενης σεζόν στην τελευταία «στροφή» της Bundesliga. Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε αν και προηγήθηκε με δύο τέρματα, με τα γκολ των Σίμονς με εκτέλεση πέναλτι (42′) και του Σέσκο στο 46′, δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από τη Φρανκφούρτη. Η Άιντραχτ στην επανάληψη ανέβασε στροφές και αρχικά μείωσε με τον Εκιτίκε στη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα και έφτασε στην ισοφάριση με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαρμούς στο 77ο λεπτό, για το τελικό 2-2.

Με το μυαλό στραμμένο στον τελικό του Champions League, η Ντόρτμουντ μετέτρεψε σε «πάρτι» το ματς απέναντι στην υποβιβασμένη Ντάρμσταντ, την οποία διέλυσε με 4-0. Σε κλίμα συγκίνησης λόγω της αποχώρησης του Μάρκο Ρόις, οι Βεστφαλοί άνοιξαν το σκορ με τον Μάατσεν στο 30, προτού ο αρχηγός σημειώσει το τελευταίο του γκολ στη Βεστφαλία για το 2-0 στο 38΄. Μπραντ (72΄) και Μάλεν (88΄) υπέγραψαν το τελικό 4-0 για την ομάδα του Έντιν Τέρζιτς που έκανε… πρόβα πριν από τον τελικό της 1ης Ιουνίου απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Συντριβή για την Μπάγερν Μονάχου

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε την σεζόν η Μπάγερν, καθώς η Χόφενχαϊμ διέλυσε τους Βαυαρούς με ανατροπή 4-2 και τους καταδίκασε στην τρίτη θέση. Αν και μόλις στο 6΄οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 2-0 χάρη στα γκολ των Τελ (4΄) και Ντέιβις (6΄), ακολούθησε μια πλήρης κατάρρευση.

Μόλις στο 8΄ο Μπάιερ έβαλε ξανά στο παιχνίδι τη Χόφενχαϊμ, μειώνοντας σε 2-1, ενώ το δεύτερο μέρος μετατράπηκε σε πάρτι των γηπεδούχων με ασύλληπτο Κράμαριτς. Ο Κροάτης επιθετικός με χατ τρικ εντός είκοσι λεπτών (68΄, 85΄, 87΄) ισοπέδωσε τη Μπάγερν στο αποχαιρετιστήριο ματς του Τόμας Τούχελ και, παράλληλα, έδωσε το ευρωπαϊκό «εισιτήριο» στην ομάδα του, η οποία θα αγωνιστεί στο Conference League την σεζόν 2024/2025.

Η Χάιντενχαϊμ συνέτριψε την Κολωνία με 4-1 και την έστειλε στην Bundesliga 2. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο πρώτο μέρος και σε διάστημα 20 λεπτών κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα τριών τερμάτων με τα γκολ των Ντινκσί (16′, 22′) και Σέσα στο 36ο λεπτό. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν το σκορ με τον Στέφεν Τίγκες στο 64′, ωστόσο η Χάιντεμχαϊμ πήρε ξανά προβάδισμα τριών τερμάτων, με σκόρερ αυτή τη φορά τον Μπέστε στο 78ο λεπτό για το τελικό 4-1.

Η Μάιντς επικράτησε εκτός έδρας της Βόλφσμπουργκ με το εμφατικό 3-1 και κατάφερε να κερδίσει την παραμονή της Bundesliga και την νέα σεζόν. Η ομάδα του Μπο Χένρικσεν αν και έμεινε πίσω στο σκορ στο 18ο λεπτό από το γκολ του Παρέδες, κατάφερε να κάνει τη σπουδαία ανατροπή και να κερδίζει τη «μάχη» της σωτηρίας. Το γκολ αρχικά του Γκρούντα στο 24′ και του Φαν Ντεν Μπεργκ στο 71′, έβαλα σε θέση «οδηγού» της Μάιντς. Λίγο πριν το φινάλε του αγώνα και συγκεκριμένα στο 85′, ο Μπούρκαρντ διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Δεύτερη η Στουτγκάρδη

«Πάρτι» δεύτερης θέσης για την Στουτγκάρδη. Οι Σουηβοί που είχαν ήδη κλειδώσει την επιστροφή του στο Champions League συνέτριψαν την Γκλάντμπαχ, εντός έδρας με 4-0 και τελείωσαν τη φετινή Bundesliga ως δεύτεροι. Για ακόμα ένα ματς της Στουτγκάρδης ο Σερού Γκιρασί ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής. Ο δεύτερος σκόρερ της Bundesliga σκόραρε δις (23′,31′) και τελείωσε τη σεζόν με 28 γκολ στο πρωτάθλημα και 30 συνολικά. Στο 75′ ο Γου – Γεόνγκ έκανε το 3-0 έπειτα από ασίστ του Γκιρασί και στο 83′ ο Κορεάτης έδωσε ασίστ στον Σίλας, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Στη διαδικασία των μπαράζ θα διεκδικήσει την παραμονή της στην Bundesliga η Μπόχουμ. Η Βέρντερ συνέτριψε τoυς μπλε με 4-1 στη Βρέμη και τους έστειλε στα play-outs, όπου θα μονομαχήσουν με τη Φορτούνα Ντίσελντορφ του Χρήστου Τζόλη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 6′ με τον Φριντλ. Στο 78′ ο Γιουνγκ διπλασίασε το προβάδισμα της Βέρντερ και στο 80′ ο Στέιτζ έκανε το 3-0 και «τελείωσε» το ματς. Στο 85′ ο Άντβι Αντζέι μείωσε προσωρινά se 3-1, και στο 88′ ο Σμιντ έκανε το 4-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Αγχωτική παραμονή για την Ουνιόν. Η ομάδα του Βερολίνου που συμμετείχε αυτή τη σεζόν στους ομίλους του Champions League υπέταξε τη Φράιμπουργκ, εντός έδρας, με 2-1, με γκολ στις καθυστερήσεις και στην ισοβαθμία με την Μπόχουμ «κλείδωσε» την παραμονή της στην μεγάλη κατηγορία. Στο 38′ ο Ατουμπόλου απέκρουσε εκτέλεσε πέναλτι του Γιουράνοβιτς, με τις δυο ομάδες να είναι στην ανάπαυλα στη «λευκή» ισοπαλία. Ο Χόλερμπαχ άνοιξε το σκορ στο 68′ αλλά στο 85′ ο Ντοάν έφερε το ματς στα ίσα. Στο 90+2′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, αυτή τη φορά ο Φόλαντ ανέλαβε την εκτέλεση, σημάδεψε το δοκάρι και ο Χάμπερερ στην επαναφορά έκανε το 2-1 και χάρισε στην ομάδα του το «χρυσό» τρίποντο της παραμονής.

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής

Ντόρτμουντ- Ντάρμστατ 4-0 (30′ Μάατσεν, 38′ Ρόις, 72′ Μπραντ, 88′ Μάλεν)

Ουνιόν – Φράιμπουργκ 2-1 (68′ Χόλερμπαχ, 90+3′ Χάμπερερ / 85′ Ντόαν)

Λεβερκούζεν – Άουγκσμπουργκ 2-1 (12′ Μπονιφέις, 27′ Άντριχ / 62′ Κόμουρ)

Άιντραχτ – Λειψία 2-2 (58′ Εκιτικέ, 78′ πεν. Μαρμούς / 42′ πεν. Σίμονς, 46′ Σέσκο)

Βόλφσμπουργκ – Μάιντς 1-3 (18′ Παρέδες / 24′ Γκρούντα, 72′ Φαν ντεν Μπεργκ, 85′ Μπούρκαρντ)

Χοφενχάιμ – Μπάγερν 4-2 (8′ Μπάιερ, 68′ 85′ Κράμαριτς / 4′ Τελ, 6′ Ντέιβις)

Βέρντερ – Μπόχουμ 4-1 (6′ Φριντλ, 78′ Γιουνγκ, 80′ Στάγκε, 87′ Σμιντ / 84′ Αντουί-Ατζέι)

Στουτγκάρδη – Γκλάντμπαχ 4-0 (23′ 31′ Γκιρασί, 75′ Γκέονγκ, 83′ Εμβουμπά)

Χαϊντενχάιμ – Κολωνία 4-1 (16′ 22′ Ντίνκτσι, 36′ Σέσα, 78′ Μπέστε / 64′ Τίγκες)