Live: ΑΕΚ – Ολυμπιακός 0-2

Στα ερυθρόλευκα το πρώτο σετ με σερί 7-2

Ο Ολυμπιακός με άμυνα και μπλοκ μπήκα δυναμικά στον τελικό και κατάφερε να προηγηθεί με 12-6, με την Ένωση να προσπαθεί να βρει τα πατήματά της στο κλειστό του Λουτρακίου. Η παρουσία της Στράνζαλη στη γραμμή του σερβίς ήταν αυτή που έβαλε την Κυπελλούχο στο σετ. Με 5 σερί πόντους

η Ένωση έφτασε σε απόσταση αναπνοής με τους 2 φιναλίστ να πηγαίνουν χέρι-χέρι. Η ΑΕΚ μετά το 4-4 ισοφάρισε σε 18-18, αλλά ο Ολυμπιακός με 2 επιτυχημένες επιθέσεις (Μιλένκοβα, Κούμπουρα), λάθος επίθεση της ΑΕΚ και μπλοκ πάνω στην Στράνζαλη πήρε προβάδισμα ασφαλείας με 23-18, με το σετ να ολοκληρώνεται 25-20 με “ερυθρόλευκο” σερί 7-2.

Με άμυνα της Νιζετίχ 2-0 ο Ολυμπιακός
Οι ερυθρόλευκες μπήκαν με το γκάζι πατημένο και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν 6-1 και 10-5. Τα σερβίς της Καλαντάτζε έβαλαν την ΑΕΚ στο σετ (10-8) αλλά η ασταμάτητη Κούμπουρα έδωσε και πάλι διαφορά στην ομάδα του Μιτσέλι (14-9). Η Ένωση με μπλοκ της Καλαντάτζε και σερί 6-2 έφτασε τον Ολυμπιακό στον πόντο 16-15 και το σετ έμπαινε και πάλι στην ρουλέτα. Στο 20-19 η Εμμανουηλίδου πήγε στο σέρβις, δυσκόλεψε την υποδοχή της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό να φεύγει στο +4 (23-19). Οι «κιτρινόμαυρες» δεν το έβαλαν κάτω. Με σέρβερ την Μπλάνκο επέστρεψαν στο σετ και ισοφάρισαν σε 23-23 με το σετ να παίρνει άγρια ομορφιά. Η Μλείνκοβα με επίθεση έγραψε το 24-23 με την Κούμπουρα να γράφει το 25-23 χάρη στην απίθανη άμυνα της Νίζετιχ.