Μπρέντφορντ-Μάντσεστερ Σίτι 1-3: Νίκη με ανατροπή και χατ-τρικ Φόντεν!

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 3-1 με ανατροπή την Μπρέντφορντ στο Λονδίνο για την 23η αγωνιστική στην Αγγλία και με ματς λιγότερο (με την Μπρέντφορντ εντός έδρας, εξ’ αναβολής λόγω του ταξιδιού στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων) πλησίασε στους δυο βαθμούς από την κορυφή και τη Λίβερπουλ (51-49) παρέα με την Άρσεναλ.

To 1-0 κόντρα στη ροή του αγώνα ο Μοπέ από βολέ του τερματοφύλακα Φλέκεν στο 21′ για να ισοφαρίσει σε 1-1 η Σίτι στο 45+3′ με το έκτο γκολ στη σεζόν του Φόντεν από λάθος στην άμυνα του Πίνοκ σε πρώτο ημίχρονο

κυριαρχίας για την ομάδα του Γουαρδιόλα. 3-17 τελικές, 2-10 στην εστία με τον Φλέκεν να κάνει εντυπωσιακές επεμβάσεις σε Άλβαρες, Ντε Μπρόινε, Φόντεν, Γκβάρντιολ και να κρατάει το μηδέν μέχρι τις καθυστερήσεις.

Το 1-2 στο 53΄και το 1-3 στο 70′ ο Φόντεν για την Μάντσεστερ που ολοκλήρωσε το ματς με 25 τελικές, οι 15 στην εστία, για την τέταρτη σερί και μάλιστα με ανατροπή εκτός έδρας νίκη.

Μπρέντφορντ: Φλέκεν, Μι, Κόλινς, Πίνοκ, Ρόρσλεβ, Νόργκαρντ, Γιάνελτ, Γιένσεν, Ρεγκιλόν, Τόνεϊ, Μοπέ
Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Ακέ, Ντίας, Ρόδρι, Γκβάρντιολ, Άλβαρες, Ντε Μπρόινε, Σίλβα, Χάαλαντ, Φόντεν