Επιμένει η Τότεναμ

Η Τότεναμ δυσκολεύτηκε απέναντι στη Λέστερ αλλά κέρδισε 3-1 εντός και πλησίασε την Λίβερπουλ στους πέντε πόντους με τέσσερα σερί τρίποντα.

Το πρώτο ημίωρο ήταν ισορροπημένο στο «Γουέμπλεϊ», όμως οι «σπερς» άνοιξαν το σκορ στο 33ο λεπτό όταν ο Έρικσεν έκανε σέντρα και ο Ντάβιντσον Σάντσες με κεφαλιά πέτυχε το πρώτο γκολ της θητείας του στους Λονδρέζους.

Οι «αλεπούδες» είχαν ευκαιρίες να ισοφαρίσουν, η μεγαλύτερη στο 60ό λεπτό, όταν ο Μάντισον ανατράπηκε στην περιοχή από τον Φερτόνγκεν και κέρδισε πέναλτι.
Ο Κλοντ Πουέλ έριξε αμέσως από τον πάγκο τον Τζέιμι Βάρντι για να εκτελέσει, όμως ο Γιορίς κατάφερε να τον ψαρέψει κρατώντας το 1-0 για την ομάδα του.

Η αξία της επέμβασης φάνηκε στο 64' όταν ο Έρικσεν έκανε το 2-0 με τρομερό σουτ.

Ο Βάρντι, πέτυχε στο 76' το γκολ που άξιζε η Λέστερ με την απόδοσή της, όμως ήταν πλέον αργά και ο Σον με άλλο ένα γκολ φέτος στις καθυστερήσεις έγραψε το τελικό 3-1.