Βαλένθια – Αλαβές 0-1: “Απέδρασαν” με τρίποντο από το “Μεστάγια” οι Βάσκοι (highlights)

Η Αλαβές πέτυχε την τρίτη διαδοχική της νίκη στο ισπανικό πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Βαλένθια, η οποία ηττήθηκε σε τρίτο σερί παιχνίδι και χάνει το ευρωπαϊκό “τρένο”.

Το γκολ του Χάβι Λόπεθ στο 68ο λεπτό, “παρθενικό” για τον 22 μπακ στη La Liga, ήταν αρκετό για να πάρει τη νίκη η Αλαβές στο “Μεστάγια”, προκαλώντας έντονο προβληματισμό στους γηπεδούχους, αλλά και αποδοκιμασίες από το κοινό.

Η Βαλένθια παρέμεινε στην 8η θέση

της κατάταξης (47 βαθμοί), ωστόσο η διαφορά της είναι στους πέντε βαθμούς από την 7η Μπέτις (52 βαθμοί), ενώ η Αλαβές είναι 11η στον βαθμολογικό πίνακα.

Στα αξιοσημείωτα το γεγονός ότι χρειάστηκε να αγωνιστεί με τον τρίτο τερματοφύλακα της η Βαλένθια, καθώς ο αναπληρωματικός γκολκίπερ, Ντομενέκ (ο Μαμαρντασβίλι ήταν τιμωρημένος) τραυματίστηκε στο 34ο λεπτό και πέρασε στη θέση του ο Ριβέρο, ο οποίος έκανε ντεμπούτο στη La Liga.