Ο Παναθηναϊκός αγχώθηκε με την Άλμπα, αλλά κλείδωσε τη 2η θέση στο κατάμεστο ΟΑΚΑ! (vid)

Παρότι έπαιζε με την ουραγό και αδιάφορη Άλμπα (η οποία αγωνίστηκε και με  4 σημαντικές απουσίες) ο Παναθηναϊκός αγχώθηκε λίγο αλλά τελικά νίκησε με 84-75 στο κατάμεστο ΟΑΚΑ και εξασφάλισε τη 2η θέση στην κανονική περίοδο της Euroleague!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ολοκλήρωσε με ρεκόρ με 23-11 υπολειπόμενη μόνο από την Ρεάλ Μαδρίτης που έκλεισε την κανονική περίοδο με 27-7.  Πλέον το

τριφύλλι περιμένει τον αντίπαλό του ο οποίος θα προκύψει από τον νικητή στο πλέι ιν στις θέσεις 7-8 μεταξύ της Μακαμπι και του νικητή από το Βίρτους-Μπασκόνια (12/4, 21:30).

Ρεκόρ καριέρας ο Κέντρικ Νάν με 28 πόντους (6/9δίπ., 5/8τρ., 1/2β., 3ασ., 2ριμπ.) με τους 26 να έρχονται στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ενώ από τις καλύτερες εμφανίσεις του είχε ο Κώστας Αντετοκούνμπο με 9π., 3 ριμπάουντ και 4 τάπες, βοηθώντας καταλυτικά στο ξέσπασμα της τελευταίας περιόδου. Πολύτιμος και ο Κώστας Σλούκας με 16 πόντους, 4ριμπ. και 7 ασίστ.

«Σφιγμένος» ήταν στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός, εμφανίζοντας επιθετικά προβλήματα στο πρώτο δεκάλεπτο, με χαμηλή δημιουργία (9 ασίστ για 6 λάθη) και αστοχία στο τρίποντο. Έτσι το 13-17 ήρθε κάπως φυσιολογικά στο τέλος της α’ περιόδου.

Αντιθέτως η Άλμπα είχε το εύκολο καλάθι για αρκετά μεγάλο μέρος των δύο πρώτων δεκαλέπτων φτάνοντας το 59,1% εντός πεδιάς, κλείνοντας το ημίχρονο με 50% τελικά (11/22) ενώ είχε και αρκετά υψηλό ποσοστό στο τρίποντο (3/8, 37,5%).

Στην 2η περίοδο η ομάδα του Αταμάν βελτίωσε την αμυντική της προσέγγιση (14π. παθητικό), ενώ η είσοδος του Κώστα Αντετοκούνμπο (7 πόντοι, 2 τάπες, 2 ριμπάουντ), αλλά και η εμπειρία του Σλούκα έδωσαν λύσεις στους γηπεδούχους που σημείωσαν 21 πόντους και πήγαν στην ανάπαυλα με προβάδισμα βραχείας κεφαλής (38-37).

Όσοι περίμεναν ένα ξέσπασμα από τον Παναθηναϊκό να έρθει στο τρίτο δεκάλεπτο, μάταια περίμεναν. Το τριφύλλι έδειξε διάθεση να ξεφύγει στα πρώτα λεπτά (48-42 και 55-48), όμως στη συνέχεια η άμυνά του ήταν κάκιστα. Αρκεί να αναφέρουμε οτι δέχθηκε 26 ολόκληρους πόντους επιτρέποντας στην γερμανική ομάδα να διατηρήσει υψηλά ποσοστά στο δίποντο και να τον πληγώνει συνεχώς.

Έτσι οι Γερμανοί μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με +3(60-63) τότε όμως ευτυχώς λειτούργησε το ένστικτο της αυτοσυντήρησης για τον Παναθηναϊκό, που δεν ήθελε να πετάξει στα σκουπίδια το πλεονέκτημα έδρας. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο ήταν και πάλι εκείνος που άναψε τη σπίθα της νίκης (έβαλε ακόμη και βολές), οδηγώντας με την ενέργειά του το τριφύλλι σε ένα 13-0. Ένα 13-0 που βάσει της εικόνας του παιχνιδιού δεν φαινόταν ότι θα έρθει.

Το 73-63 του 34′ έδωσε αέρα στους γηπεδούχους που έφτασαν ακόμη και στο +12 (78-66 μετά από επιμέρους 18-3) καθώς τη «σκυτάλη» από τον Αντετοκούνμπο πήραν οι Ναν και Σλούκας «φορτώντας» το καλάθι της Άλμπα στα τελευταία λεπτά. Το τέλος του αγώνα βρήκε 18.000 οπαδούς του τριφυλλιού να αποθεώνουν την ομάδα τους και τον Αταμάν που πανηγύρισε και πάλι με υψωμένες γροθιές.

Παναθηναϊκός-Άλμπα Βερολίνου 84-75

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 38-37, 60-63, 84-75