Έγκλημα και τιμωρία...

Ήταν φανερό ότι ο Παναθηναϊκός κάποια στιγμή θα πλήρωνε τις πολύ κακές του εμφανίσεις, και έτσι ήρθε το πλήρωμα του χρόνου, ο Ερυθρός Αστέρας να αρπάξει την ευκαιρία, και χωρίς να παίξει σπουδαίο μπάσκετ να κερδίσει σχετικά άνετα στο ΟΑΚΑ με 74-63, σε ένα παιχνίδι που τα πάντα ήταν υποτονικά, και φάνηκαν οι τρανταχτές αδυναμίες στην ομάδα που δημιούργησε ο Σάσα Τζόρτζεβιτς. Χωρίς φαντασία στην επιθετική δημιουργία (12 ασίστ, 2 ο Καλάθης),

με τραγικό ποσοστό έξω από την γραμμή των 6.75 (3/24 και 12%), με χαμένη την μάχη των ριμπάουντ (31-40), και με μόλις τέσσερις παίκτες να σκοράρουν στο δεύτερο ημίχρονο (Ραντούλιτσα, Γκιστ, Φελντειν και Καλάθης) ο Παναθηναϊκός ήταν αδύνατο να φτάσει στη νίκη, και πλέον αν και βρισκόμαστε μόλις στην 3η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας, αυτή η ήττα τον φέρνει πίσω, με τους Σέρβους να κερδίζουν για πρώτη φορά στην ιστορία στην Αθήνα. Μεγάλο κενό φάνηκε και στην έλλειψη στον Νίκου Παππά, με τον Τζόρτζεβιτς να χρησιμοποιεί για τον Βλάντο Γιάνκοβιτς στην θέση του βασικού πλέι μέικερ, ενώ ο Δημήτρης Διαμαντίδης στην χιλιοστή εμφάνιση του είχε 5 πόντους και 4 ασίστ, και βοήθησε αρκετά στο πρώτο ημίχρονο. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζέιμς Γκιστ με 15 πόντους (6/9 διπ.), με τους περισσότερους να έρχονται στο τέλος της αναμέτρησης, ενώ ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα είχε 12 πόντους (5/5 διπ.) αλλά κακή αμυντική συμπεριφορά. Τον ίδιο αριθμό πόντων είχε και ο φιλότιμος Τζέιμς Φελντέιν, με 1/7 τρίποντα. Για τους Σέρβους, οι Μάικ Ζίρμπες (12 π.) και Βλάντιμιρ Στίματς (11 π.) έκαναν τρομερή ζημιά, με τον Στέφαν Γιόβιτς να μοιράζει 8 ασίστ, έχοντας και 9 πόντους. Το μόνο παράσημο του «τριφυλλιού» οι μόλις 4 πόντοι του Κουίνσι Μίλλερ, ενώ η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς είχε μόλις 60% στις βολές (15/25).

Ξεκίνημα χωρίς φαντασία

Με το πρόσωπο που παρουσιάζει στα τελευταία του παιχνίδια εμφανίστηκε ο Παναθηναίκός, ο οποίος δεν εμφάνισε σχεδόν κανένα επιθετικό σύστημα, το οποίο να του βγαίνει στο παρκέ, και ενώ προηγήθηκε με 4-0 στα πρώτα 42 δευτερόλεπτα, πέτυχε το επόμενο του καλάθι πέντε λεπτά μέτα (4’17’’) με τον Ραντούλιτσα (6-4), με την άμυνα να είναι αυτή που τον κρατούσε στο παιχνίδι. Ο Γιόβιτς πέτυχε το πρώτο τρίποντο του παιχνιδιού στο 2’24΄(9-11), με τον Διαμαντίδη να απαντάει άμεσα (12-11), και την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 14-16 με κάρφωμα του Παπαγιάννη από δημιουργία του Καλάθη, με τον Ραντούλιτσα να έχει 2 φάουλ σε 4,29’’ συμμετοχής.

Όαση ο Διαμαντίδης, πληγή ο Ζίρμπες

Ο Γιάνκοβιτς με τρίποντο έδωσε μια ελπίδα ανάκαμψης στο ξεκίνημα της περιόδου (17-16), με τον Διαμαντίδη με πόντους και δημιουργία (5 π., 3 ασίστ) να κρατάει τον Παναθηναϊκό στην ισοπαλία (24-24), μέχρι να αναλάβει δράση ο Ζίρμπες ο οποίος με 9 μαζεμένους πόντους, όλους μπροστά στον Κούζμιτς έδωσε στους Σέρβους την ευκαιρία να προσπεράσουν με 30-37 στα 35’’ πριν το τέλος, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 34-38, χάρη σε ασίστ του Φελντέιν από επαναφορά (κάτω από «πράσινο» καλάθι) στον Γκιστ. Ο Παναθηναϊκός είχε 2/12 τριπ. (3/10 οι Σέρβοι), και 9 επιθετικά ριμπάουντ. Στον αντίποδα ο Γιόβιτς με εξαιρετικό διάβασμα είχε 6 ασίστ, ενώ ο Ζίρμπες εκτός από τους 9 πόντυς (3/6 βολές, 3/5 δίποντα, χρέωσε τον Παναθηναϊκό και με 3 φάουλ.

Το γύρισε με Ραντούλιτσα, προδόθηκε από την άμυνα στον Στίματς

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Σέρβους να ανεβάζουν την διαφορά στο +10 (34-44) με δυο τρίποντα του Γιόβιτς, με τον Τζόρτζεβιτς να αποσύρει τον Κούζμιτς και να περνάει σαν δίδυμο ψηλών τους Φώτση - Γκιστ, με το πρώτο «πράσινο» καλάθι στην 3η περίοδο να έρχεται με ντράιβ του Φελντέιν στο 6’29. Ο Ζίρμπες χρεώθηκε με τρίτο φάουλ, με τον Ραντούλιτσα να βρίσει πεδίο δράσης μπροστά στον Στίματς, και με έξι συνεχόμενους πόντους να μειώνει σε 44-48, με τους Σέρβους να σκαρώνουν το δικό τους παιχνίδι με δημιουργό τον Κίνσει και εκτελεστή τον Στίματς, ο οποίος φτάνοντας τους 10 πόντους κρατούσε την ομάδα του στο προβάδισμα. Ο Φελντέιν μείωσε σε 46-50 στο 2’43’’, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με 48-54 με τζαμπ σουτ του Μίσιτς στα 10’’ πριν το τέλος.

Οι Σέρβοι καθάρισαν την...τελετή

Ο Μίσιτς συνέχισε να σκοράρει, και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» με το «καλημέρα» στην 4η περίοδο έφτασαν την διαφορά ως και το +11 (48-59), με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί και πάλι ανορθόδοξα και μέσω της άμυνας τους να μειώσει. Με κάρφωμα του Ραντούλιτσα μείωσε σε 53-61 στο 6’49’’, αλλά όταν ξανά σκόραρε (στο 3’09’’ με βολή του Γκιστ) το σκορ είχε φτάσει στο -13 (53-66), με αποτέλεσμα να έρθει φυσιολογικά η ήττα, με τον Γκιστ απλά να προσφέρει θέαμα με συνεχόμενα καρφώματα….

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 34-38, 48-54, 63-74

Παναθηναϊκός (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς, Γιάνκοβιτς 3 (1), Φώτσης, Ραντούλιτσα 12, Φελντέιν 12 (1), Διαμαντίδης 5 (1), Γκιστ 15, Καλάθης 7, Παπαγιάννης 4, Κούζμιτς 5

Ερυθρός Αστέρας (Ντέγιαν Ράντονιτς): Κίνσεϊ 9, Ντάνγκουμπιτς 6, Λάζιτς 11 (2), Μίσιτς 5 (1), Σιμόνοβιτς 5 (1), Γκούντουριτς 2, Γιόβιτς 9 (8 ασίστ), Μίλερ 4, Τσίρμπες 12, Στίματς 11