Νίκη-θρίλερ με ανατροπή για την Νταρουσάφακα!

Την όγδοη νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα κατάφερε να πάρει η Νταρουσάφακα (8-6) κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ (5-9) με 86-84 ύστερα από ανατροπή 17 πόντων (31-48 στο ημίχρονο) και δύο δεκάλεπτα θρίλερ μέχρι το τέλος.Εκτελεστής ο Σκότι Ουίλμπεκιν με 23 πόντους και 5/9 τρίποντα.23 πόντους με 5/6 τρίποντα για τον Άντριου Γκάουντλοκ,που ήταν ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων.

Ο Γουίλ Κλάιμπερν έφτασε σε νταμπλ νταμπλ,με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ,κάτι που πέτυχε και ο Ντέβιν Σμιθ της Μακάμπι με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Το φιλμ

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες

να είναι κοντά στο σκορ. Η Νταρουσάφακα προηγήθηκε 11-8 στα πρώτα 3μισι λεπτά.Από την άλλη μεριά η Μακάμπι ενώ είχε πάρει ήδη 3 επιθετικά ριμπάουντ παραπάνω, ήταν άστοχη στις δεύτερες προσπάθειες.Ο ρυθμός έπεσε στα επόμενα 2 λεπτά με το σκορ να είναι 13-8 και 4’41’’ να απομένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου.Ο Ραντ έβαλε τη Μακάμπι μπροστά με 13-14,αναγκάζοντας τον Ντέιβιντ Μπλατ να πάρει τάιμ άουτ.Η ομάδα από το Ισραήλ έτρεξε σερί 14-0 ,φτάνοντας στο 13-22 με τρίποντο του Γκάουντλοκ στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η Μακάμπι άνοιξε κι άλλο την διαφορά με σουτ των Γκάουντλοκ και Πνίνι για το 13-27.Ακολούθησε γκολ-φάουλ του Ραντ για το +17(13-30) πριν μειώσουν οι Τούρκοι για το 18-30.Το σερί της Μακάμπι από την πρώτη περίοδο ήταν συνολικά 0-22!Οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικό τους 7-0 ωστόσο Άιβερσον και Λάντεσμπεργκ έδωσαν αέρα 17 πόντων (20-37) στους φιλοξενούμενους.Ένα αντιαθλητικό φάουλ του Σίλεϊ στον Ουάναμεϊκερ μετά από κλέψιμο επέτρεψε στην Νταρουσάφακα να βάλει εύκολους πόντους (24-37).Η διαφορά έπεσε σε μονοψήφια επίπεδα (28-37) και ο κόουτς Λούμπιν πήρε τάιμ άουτ,που μάλλον αφύπνησε τους παίκτες της Μακάμπι,καθώς ο Γκάουντλοκ ευστόχησε σε τρίποντο για το 28-40.Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 31-48 υπέρ της Μακάμπι που είχε μεγάλη ευστοχία με 7/12 τρίποντα και συνολικά 19/36 σουτ.Αντίθετα η Νταρουσάφακα με 10/31 προσπάθειες εντός πεδιάς δυσκολευόταν στο σκοράρισμα.

Η Νταρουσάφακα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένη και με ένα 9-3 στα πρώτα 3 λεπτά βρισκόταν στο -11 από την Μακάμπι.Ο Κλάιμπερν με 20 πόντους σε 22 λεπτά πάλευε για τους Τούρκους που υπολείπονταν πλέον 9 πόντους(44-53) με πέντε λεπτά για την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.Ουίλμπεκιν και Χάρανγκοντι έκαναν το ματς ντέρμπι (49-53) εν μέσω αποθέωσης από τους φίλους της Νταρουσάφακα.Οι παίκτες του Μπλατ είχαν γυρίσει από το -17 του ημιχρόνου και κυνηγούσαν μια μεγάλη ανατροπή.Ο Άντερσον έφερε το παιχνίδι στον πόντο (58-59) πριν ο Ουίμς κάνει το 58-61,σκορ της τρίτης περιόδου.

Η ευστοχία των γηπεδούχων είχε βελτιωθεί αισθητά (53% 2π.,33% 3π.) ενώ η Μακάμπι είχε πλέον περισσότερα λάθη (10 έναντι 8). Ο Ουίλμπεκιν με τρίποντο έκανε το 61-61 και ο αγώνας ξεκινούσε από το μηδέν.Ο Ουάναμεϊκερ έφτασε τους 11 πόντους για το 65-61 και το πρώτο προβάδισμα των γηπεδούχων μετά το 13-10. Ραντ και Άιβερσον έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στους Ισραηλινούς (67-70) με πέντε λεπτά να απομένουν για την λήξη του συναρπαστικού αγώνα,όπως αυτός εξελίχθηκε στο δεύτερο ημίχρονο.Με τις δύο ομάδες να ευστοχούν σε συνεχόμενα τρίποντα το σκορ έγινε 75-73 υπέρ της Νταρουσάφακα. Ο Σμιθ έφερε την Μακάμπι στον πόντο (79-78) με 48 δευτερόλεπτα για το τέλος.Με την πέμπτη του τρίποντη βόμβα ο Ουίλμπεκιν έκανε το 82-78 και το «Βολκσβάγκεν Αρένα» πήρε φωτιά.Τελικό σκορ 86-84 και μεγάλη νίκη για την τουρκική ομάδα.

Δεκάλεπτα: 13-22,31-48,58-61,86-84

Νταρουσάφακα (Μπλατ): Ουίλμπεκιν 23(5),Γιαγκμούρ 3(1),Μπατούκ,Ερντέν 3,Ουάναμεϊκερ 15(1),Κλάιμπερν 20(1),Μόερμαν,Αλντεμίρ,Άντερσον 11(1),Μπέρτανς,Χάραγκοντι 11(1)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Λούμπιν): Γκάουντλοκ 23(5),Ραντ 17(2),Σίλεϊ,Σμιθ 12(2),Πνίνι 3(1),Ογιαχόν 4,Ουίμς 9(1),Λάντενσμπεργκ 6(1),Άιβερσον 10