Την νίκη η Ρεάλ, τις εντυπώσεις η Ζαλγκίρις του Σάρας...

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπορεί να μην ενθουσίασε με τη συνολική της απόδοση κόντρα στη Ζαλγκίρις και να δυσκολεύτηκε για άλλη μία φορά στην έδρα της, αλλά έκανε το καθήκον της και με το τελικό 92-86 έφτασε στη δεύτερη νίκη της στο Top-16 της Ευρωλίγκα. Σε κάθε περίπτωση, η εμφάνιση των παικτών του πρωτοεμφανιζόμενου στη διοργάνωση ως πρώτου προπονητή Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, είναι αυτή που κέρδισε τις εντυπώσεις, μιας και κατάφεραν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα να κοιτάξουν στα μάτια την αντίπαλό

τους.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Φελίπε Ρέγιες με 24 πόντους (6/10 δ., 2/2 τρ., 6/6 β.), έξι ριμπάουντ και τρεις ασίστ, με τον Γκουστάβο Αγιόν να έχει ένα επιβλητικό double double 16 πόντων και 15 ριμπάουντ. Ουσιαστικός ήταν με 14 πόντους ο Κέι Σι Ρίβερς, για να προσθέσει 12 ο Γιόνας Ματσιούλις. Φοβερό ματς για τους φιλοξενούμενους έκανε με 13 πόντους ο Ρενάλντας Σειμπούτις, ενώ οι Βένε, Μότουμ, Χάνλαν και Ουλανόβας πέτυχαν από 10.

Η πολυφωνία της Ρεάλ Μαδρίτης της έδωσε από τα πρώτα τρία κιόλας λεπτά διαφορά οκτώ πόντων (10-2), αλλά ο Ουλανόβας ξεκίνησε ένα προσωπικό «σόου» και συνεπικουρούμενος από τον Καλνιέτις, μάζεψε γρήγορα την αρχική διαφορά (14-12 στο 5'). Ροντρίγκες και Αγιόν συνεργάζονταν με «κλειστά μάτια», βάζοντας στο παιχνίδι και τους υπόλοιπους συμπαίκτες, με άπαντες πλην Ντόντσιτς που βρίσκονταν στο παρκέ, να έχουν σκοράρει για το 24-14 στο 9ο λεπτό. Ο Φελίπε Ρέγιες, με τη σειρά, του θα έκανε τη διαφορά στην αρχή της δεύτερης περιόδου, σκοράροντας παραδόξως δύο σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75, ώστε η απόσταση να φτάσει στο +13 (43-30 στο 15'). Την ίδια ώρα, Χάνλαν και Μότουμ πρόσφεραν «σανίδα σωτηρίας» για τους Λιθουανούς που φάνηκε πολύτιμη, καθώς όταν ο Σειμπούτις και ο Βουγιούκας μπήκαν στην «εξίσωση», αξιοποιήθηκε από τους παίκτες του Γιασικεβίτσιους το γεγονός ότι οι «Μερένχες» δεν αγωνίζονταν στα «κόκκινα». Ένα σερί 0-8 στο 45-34, θα ερχόταν να μικρύνει την «ψαλίδα» σε απόσταση τριπόντου στο τέλος του ημιχρόνου (45-42).

Οι παίκτες του Λάσο, πάντως, δεν άφησαν τους αντιπάλους τους το περιθώριο να φτάσουν ακόμη πιο κοντά και ο Ματσιούλις έδωσε το «έναυσμα» στους συμπαίκτες του (52-44 στο 23'). Ρέγιες και Αγιόν ανέλαβαν και πάλι δράση, την ώρα που Νοσιόνι και Ρίβερς έδιναν στην ομάδα τους την απαραίτητη σκληράδα για να πάρει και πάλι «αέρα» διψήφιας διαφοράς, καθώς η αποτελεσματικότητα των ίδιων παικτών στην επίθεση την έφτασε στο +12 (65-53). Με την ίδια «συνταγή» και τον Ρέγιες να κυριαρχεί στη ρακέτα, έφερε αμέσως στο +18 την απόσταση (73-55 στο 31'). Ο Σειμπούτις και ο Βένε, ωστόσο, δήλωσαν πως το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει για τη Ζαλγκίρις, με τον Λιθουανό «γερόλυκο» να είναι εκπληκτικός και με έμμεσο τρίποντο μείωσε στο -5, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε (78-73). Οι δύο ομάδες θα συνέχιζαν να βαδίζουν στα ίδια επίπεδα μέχρι τα 100 δεύτερα πριν το φινάλε, όταν ο Αγιόν πήρε το επιθετικό ριμπάουντ σε άστοχο σουτ του Ροντρίγκες και διαμόρφωσε το 86-79. Οι Λιθουανοί δεν είχαν πλέον άλλες απαντήσεις για να «κλέψουν» το ματς και μία απλή ανταλλαγή καλαθιών διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 26-18, 45-42, 65-53, 82-76

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 14 (2), Εντούρ 2, Νοσιόνι 6, Ντόντσιτς, Ματσιούλις 12 (1), Ρέγιες 24 (2), Ροντρίγκες 5 (1), Αγιόν 16, Κάρολ 5 (1), Τόμπκινς 5 (1), Τέιλορ 5 (1)

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Βένε 10 (2), Λεκαβίτσιους 3 (1), Πότσιους 4, Καλνιέτις 9 (1), Σειμπούτις 13, Μότουμ 10, Γιανκούνας 8, Βουγιούκας 9, Σάγιους, Χάνλαν 10 (1), Ουλανόβας 10 (1)

Δείτε το στατιστικό του αγώνα ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.