09:57 31/12/2020 - Πηγή: NewsIt

Ασταμάτητο μοιάζει και φέτος το δίδυμο Λεμπρόν Τζέιμς και Άντονι Ντέιβις που οδήγησε τους πρωταθλητές του ΝΒΑ, Λος Άντζελες Λέικερς στη νίκη επί των Σαν Αντόνιο Σπερς (121-107). Τρομερό ματς έγινε στο Μπρούκλιν όπου οι Νετς επικράτησαν των Ατλάντα Χοκς με 145-141, ενώ ο Καγουάι Λέοναρντ πήρε από το.. χέρι του Κλίπερς στο 128-105 επί των Πόρτλαντ Μπλέιζερς.

Οι πρωταθλητές Λέικερς επικράτησαν των Σπερς με 121-107, καθώς ο Λεμπρόν Τζέιμς δεν ήθελε να χαλάσουν τα 36α γενέθλιά του και με 26 πόντους, 8 ασίστ και

5 ριμπάουντ ήταν ξανά ο ηγέτης των «λιμνανθρώπων». Ο Ντένις Σρέντερ και ο Άντονι Ντέιβις ακολούθησαν με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα. Στον αντίποδα ο Ντεζούντε Μάρεϊ με 29 και ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με 23 πόντους δεν μπόρεσαν να χαρίσουν στην Μπέκι Χάμον, που αντικατέστησε στον πάγκο τον Γκρεγκ Πόποβιτς όταν αποβλήθηκε, την πρώτη της νίκη στο ΝΒΑ.

Ο Καγουάι Λέοναρντ επέστρεψε μετά από απουσία δύο αγώνων και-παρότι μασκοφόρος (μετά τον τραυματισμό του στο πρόσωπο)-είχε 28 πόντους και 7 ασίστ στη νίκη των Κλίπερς επί των Μπλέιζερς με 128-105. Ο Πολ Τζορτζ με 23 πόντους βοήθησε την ομάδα του Τάιρον Λου να φτάσει στο 4-1. Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 25 πόντους ξεχώρισε από το Πόρτλαντ, αλλά ο Ντέμιαν Λίλαρντ έμεινε στους 20 με 3/14 σουτ (0/8 τρίποντα).

Οι Νετς επέστρεψαν στις νίκες επικρατώντας 145-141 των Χοκς σε ένα απολαυστικό ματς. Ο Κάιρι Ίρβινγκ ξύπνησε στην τέταρτη περίοδο, όταν και πέτυχε τους 17 από τους 25 πόντους του, ενώ ο Κέβιν Ντουράντ είχε 33 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Οι Χοκς, είχαν κορυφαίους τους Τρέι Γιανγκ και Τζον Κόλινς που πέτυχαν από 30 πόντους, ενώ ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς είχε 22 πόντους.

Ο ΛαΜέλο Μπολ δικαιολόγησε για πρώτη φορά τον ντόρο γύρω από το όνομά του και με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ οδήγησε τους Χόρνετς στη νίκη με 118-99 στο Ντάλας. Η Σάρλοτ κατάφερε να περιορίσει τον Λούκα Ντόντσιτς στους 12 πόντους με 4/10 σουτ και μόλις 5 ασίστ (3 λάθη) σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Οι Σέλτικς συνέτριψαν με 126-107 τους Γκρίζλις, κερδίζοντας για δέκατη σερί φορά τον συγκεκριμένο αντίπαλο. Ο Τζέιλεν Μπράουν συνέτριψε το ρεκόρ καριέρας του και από τους 34 το έφτασε στους 42 πόντους έχοντας 7/10 τρίποντα, παρότι έπαιξε μόλις 29 λεπτά και δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιηθεί στην τελευταία περίοδο.

Λος Άντζελες Κλίπερς-Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 128-105

To άρθρο NBA: Αφηνιασμένος Λεμπρόν «κατάπιε» τους Σπερς – Επιστροφή με νίκη για τον «μασκοφόρο» Λέοναρντ (video) δημοσιεύτηκε στο NewsIT .