Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 81-65: Ερυθρόλευκη ανατροπή μετά την Πράσινη κατάρρευση!

Ο Ολυμπιακός θα είναι ο αντίπαλος του Περιστερίου στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, έπειτα και την επικράτησή του με 81-65 στον δεύτερο ημιτελικό στα «Δύο Αοράκια»! Οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 40-35 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η άμυνά του κράτησε τους Πράσινους χωρίς καλάθι στην τρίτη περίοδο για εννιά λεπτά, κρίνοντας επί της ουσίας το ματς σε εκείνο το σημείο! Αξιοσημείωτο και το 6/6 τρίποντα των Πειραιωτών στο κομμάτι αυτό, μετά και το 5/17 που είχαν μέχρι την ανάπαυλα.

Από τη δική

του πλευρά το Τριφύλλι ήταν εξαιρετικό και στις δύο πλευρές του παρκέ στο πρώτο 20λεπτο, όμως κατέρρευσε στην τρίτη περίοδο και γνώρισε την 11η σερί του ήττα σε όλες τις διοργανώσεις από τον «αιώνιο» αντίπαλό του.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος μέτρησε 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα! Ακολούθησαν οι άνθρωποι που άλλαξαν την εικόνα του αγώνα μετά το ημίχρονο, Αϊζέια Κάναν και Κώστας Παπανικολάου με 14 και 15 πόντους αντίστοιχα, με τον αρχηγό του Ολυμπιακού μάλιστα να σκοράρει μόνο από τα 6.75 με 5/5 τρίποντα!

Για τον Παναθηναϊκό, ο Πάρις Λι είχε 12 στο πρώτο ημίχρονο, όμως όπως και όλη η ομάδα του περιορίστηκε στο δεύτερο και τελείωσε το ματς με 17. Ο Ντέρικ Γουίλιαμς έβαλε 13, αλλά ήταν αρνητικός στην άμυνα. Διψήφιος ο Γιώργος Παπαγιάννης με 13 και 5 ριμπάουντ, ενώ αρνητικός ήταν ο Μπέικον που είχε 1/12 σουτ (0/8 δίποντα και 1/4 τρίποντα).

Κρεσέντο Βεζένκοφ!

Με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο άρχισε το παιχνίδι για τις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να ευστοχεί στο πρώτο του τρίποντο, αλλά να χάνει τα υπόλοιπα! Ο Παναθηναϊκός έχοντας ως… μπροστάρηδες του Λι και Γουίλιαμς με πέντε πόντους έκαστος, προηγήθηκε με 10-8 στα μισά της πρώτης περιόδου μέχρι και το τηλεοπτικό τάιμ άουτ.

Αμέσως μετά ακολούθησε ένα προσωπικό… σόου του Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος είδε τους Πράσινους να προηγούνται με 14-10 και «απάντησε» με ένα δικό του κρεσέντο 10 σερί πόντων για το 18-14 των Ερυθρόλευκων, που οδήγησε τον Ντέγιαν Ράντονιτς στο να καλέσει τους παίκτες του κοντά του!

Εκείνοι σκόραραν με καλάθι του Πονίτκα, αλλά ο Βούλγαρος άσσος σημείωσε δύο βολές για τους 12 σερί του! Το τρίποντο του Παπαγιάννη και το κάρφωμα του Φαλ έκλεισαν το πρώτο κομμάτι του αγώνα στο 22-19 υπέρ του Ολυμπιακού.

Με άμυνα και Λι μπροστά ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός παρέμεινε επιθετικός στην άμυνά του και στη δεύτερη περίοδο και με τον Λι να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και τον Παπαγιάννη να είναι… συνοδηγός του και στις δύο πλευρές του παρκέ, ανέκτησαν το προβάδισμα με 30-27! Η διαφορά κατέβηκε στον πόντο, με τον Ολυμπιακό να μειώνει με τρίποντο του Σλούκα πριν το τάιμ άουτ με 4:23’’ για το ημίχρονο.

Ο Λαρεντζάκης έδωσε προσωρινό προβάδισμα με 35-33 για τους Πειραιώτες, αλλά με ένα 7-0 το Τριφύλλι έφτασε στο 40-35 για το υπέρ του σκορ στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Μεγάλος πρωταγωνιστής ως αυτό το σημείο για τους Πράσινους ήταν φυσικά ο Λι των 12 πόντων, αλλά και τα 5/10 τρίποντα που είχαν ως ομάδα. Από την απέναντι πλευρά, ο Βεζένκοφ έμεινε στους 14 της πρώτης περιόδου, ενώ τα 5/17 τρίποντα «πλήγωσαν» τους Ερυθρόλευκους, μιας και τα περισσότερα από αυτά ήταν ελεύθερα!

Ερυθρόλευκη τρίποντη… καταιγίδα και άμυνα για σεμινάριο!

Με στόχο να φτάσει στην ανατροπή και να… γυρίσει τον διακόπτη του μπήκε ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο. Όπερ και εγένετο, καθώς κράτησε τον Παναθηναϊκό χωρίς καλάθι εντός παιδειάς για σχεδόν μια περίοδο! Με πέντε σερί τρίποντα των Παπανικολάου και Κάναν οι Ερυθρόλευκοι «έτρεξαν» ένα 17-0 σερί (52-40) και οδήγησαν τον Ντέγιαν Ράντονιτς σε διαδοχικά τάιμ άουτ!

Το Τριφύλλι σκόραρε τον πρώτο του πόντο στα 4:27 για τη λήξη του δεκαλέπτου, μετά την τεχνική ποινή στον πάγκο των Πειραιωτών. Ακολούθησε ένα ακόμη τρίποντο από τον Παπανικολάου, για τα 6/6 τους μετά τα 5/17 στο πρώτο ημίχρονο! Μια μικρή αψιμαχία ανάμεσα σε εκείνον και τον Αγραβάνη έδωσε την ευκαιρία στον τελευταίο με 2/2 βολές να μειώσει σε 55-43.

Η εικόνα ήταν η ίδια και στη συνέχεια, ενώ για την… ιστορία, το πρώτο εύστοχο καλάθι εντός παιδείας για τον Παναθηναϊκό μετά την ανάπαυλα ήρθε με 1:02΄΄ για το τέλος της περιόδου! Σκόρερ ο Πονίτκα, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει στο τελευταίο κομμάτι του ματς στο +14 (64-50)!

Τυπική διαδικασία

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βρει την… σπίθα που θα άλλαζε ξανά την εικόνα του ματς, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν εκπληκτικός στην άμυνα και κρατούσε εύκολα τη διαφορά σε διψήφια τιμή. Λι και Παπαγιάννης επέμεναν, αλλά ο Μπέικον και η δική τους άμυνα σαν ομάδα δε βοηθούσαν! Τα διαδοχικά τρίποντα του Γουίλιαμς πριν το τελευταίο τρίλεπτο έφεραν το Τριφύλλι στο -12, αλλά δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το τέλος, με τους Ερυθρόλευκους να κερδίζουν με 81-65.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 35-40, 64-50, 81-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (0/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 14 (1/1 δίποντο, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2/7 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Πάπας, Φαλ 4 (11 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σλούκας 7 (1), Βεζένκοβ 22 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 15 (5/5 τρίποντα), Μπόλομποϊ 2, Μπλακ 5, ΜακΚίσικ 4 (0/5 τρίποντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 4 (5 ριμπάουντ), Λι 17 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 13 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Αγραβάνης 2, Καλαϊτζάκης Γ. 2, Μπέικον 5 (1/12 σουτ, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Πονίτκα 6 (1), Γκουντάιτις 1 (0/3 δίποντα, 1/2 βολές).