Παναθηναϊκός – Βίρτους Μπολόνια 90-76: Τρίτη σερί νίκη για τους Πράσινους που παίρνουν μπρος

Η Βίρτους Μπολόνια ήρθε στην Αθήνα έχοντας την 3η θέση στη βαθμολογία της Euroleague αλλά ο Παναθηναϊκός ήθελε την 3η συνεχόμενη νίκη για να επιβεβαιώσει ότι είναι σε ανοδική πορεία και ακριβώς αυτό έκανε επικρατώντας με 90-76, με αποτέλεσμα να πάει στο 5-4 μετά τις πρώτες 9 αγωνιστικές, πράγμα που σημαίνει
ότι συνεχίζει χέρι-χέρι με τον Ολυμπιακό. Οι Ιταλοί ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο ματς και με καλάθια των Ντάνστον και Σενγκέλια προηγήθηκαν με 4-0 αλλά στη συνέχεια οι Γκριγκόνις και Μήτογλου έφεραν μπροστά τους Πράσινους με 6-4, για να δώσει στη συνέχεια λύσεις και ο Μπαλτσερόφσκι. Έτσι, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν, χάρη και στις καλές άμυνες του Ναν, ξέφυγε με 16-11 και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +6 (21-15). Με τους οπαδούς του να έχουν δημιουργήσει πολύ όμορφη ατμόσφαιρα ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο με Λεσόρ και Σλούκα (25-19) και στη συνέχεια ανέλαβε ο Ναν, δίνοντας προβάδισμα επτά πόντων (30-23) στην ελληνική ομάδα, αλλά η […]
Παναθηναϊκός – Βίρτους Μπολόνια 90-76, Τρίτη, Πράσινους,panathinaikos – virtous bolonia 90-76, triti, prasinous