Καράτε: Έγραψε ιστορία στην Κροατία ο Στ. Ξένος- Χρυσός και ο Μαστρογιάννης

11:53 12/5/2024 - Πηγή: Star
Καράτε: Πέντε μετάλλια για την Ελλάδα στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Κροατίας - βίντεο ΟΡΕΝΣπουδαίες διακρίσεις φέρνουν οι Έλληνες αθλητές του καράτε στο Ζάνταρ της Κροατίας, όπου διεξάγεται το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Καράτε. Μέχρι στιγμής, πέντε μετάλλια, εκ των οποίων τα δύο χρυσά, γεμίζουν με περηφάνια τη χώρα μας. «Ιστορία» έγραψε για ακόμη μια φορά ο παγκόσμιος και ευρωπαϊκός πρωταθλητής του καράτε, Στέφανος Ξένος, αφού κατέκτησε ένα
ακόμη χρυσό μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε του Αλβανού, Όργκες Αρίφι , με 3-1 στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.Σημειώνεται ότι ο Στέφανος Ξένος είναι ο δεύτερος Έλληνας καρατέκα, που κατέχει ταυτόχρονα του τίτλους και του Πρωταθλητή Κόσμου και του Πρωταθλητή Ευρώπης. Ο πρώτος που έχει καταφέρει κάτι αντίστοιχο, ήταν ο Δημήτρης Τριανταφύλλης, το 2010.Ο Στέφανος Ξένος έχει στεφθεί δύο φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής. Μία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης τον περασμένο Οκτώβριο και άλλη μία στο Παγκόσμια Πρωτάθλημα της Χιλής, τον Οκτώβριο του 2019, σε ηλικία μόλις 19 ετών. Xρυσός ο Κωνσταντίνος ΜαστρογιάννηςΧρυσό μετάλλιο κατέκτησε και ο Κωνσταντίνος Μαστρογιάννης στα -84kg KUMITE, το πρώτο στην καριέρα του. Μέχρι στιγμής ο Έλληνας αθλητής είχε δύο χάλκινα μετάλλια. Δύο χάλκινα μετάλλια από Μαρία Στόλη και Γιώργο ΜπαλιώτηΗ Μαρία Στόλη στα 55kg και ο 19χρονος Γιώργος Μπαλιώτης στα -67 kg ανέβηκαν στο τρίτο σκαλί του βάθρου, κατακτώντας χάλκινα μετάλλια ο καθένας στην κατηγορία του. Επίσης, με εξαιρετικές εμφανίσεις και με την 5η θέση ολοκλήρωσαν τους αγώνες τους η Τζωρτζίνα Ξένου στην άκρως απαιτητική κατηγορία των ΚΑΤΑ και η Στελίνα Τζίλια στα -50 kg, στον οποίο ηττήθηκε 2-0 στον «μικρό» τελικό από την Ιταλία Περφέτο.Την 5η θέση κατέκτησε και το ομαδικό KUMITE γυναικών (Χρυσοπούλου, Πέππα, Στόλη, Τζίλια, Ωραιοπούλου) καθώς ηττήθηκε από τη Γαλλία στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο.Οι αγώνες ολοκληρώνονται σήμερα, με την Ελλάδα να έχει μπροστά της μια πολύ μεγάλη πρόκληση. Το ομαδικό KUMITE ανδρών, - Ξένος, Μαστρογιάννης, Σερεμετάκης, Μπαλιώτης, Καρβούνης, Νικόπουλος και Δρίβας- διεκδικεί χρυσό μετάλλιο στον τελικό εναντίον της Ιταλίας (13:45).