US Open: Συνεχίζει η ασταμάτητη Γκοφ (vids)

Έχοντας…φόρα από το Σινσινάτι η Κόρι Γκοφ σημείωσε την 2η σερί νίκη της στο φετινό US Open επικρατώντας της 16χρονης Ρωσίδας Μίρα Αντρέεβα με 6-3, 6-2 μετά από 78 λεπτά εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον 3ο γύρο της διοργάνωσης.

Η Αμερικανίδα παραχώρησε μόλις 5 πόντους πίσω από το πρώτο service (22/27), ενώ παράλληλα ήταν άκρως αποτελεσματική στις ευκαιρίες για break καθώς εκμεταλλεύτηκε τα 4 από τα 5 που δημιούργησε.

Η Αντρέεβα μπορεί να ξεκίνησε με break την αναμέτρηση (1-0),

αλλά από εκεί και πέρα η Γκοφ με 4 σερί games (2 break) πήρε προβάδισμα με 4-1 για να κλείσει το 1ο set λίγο αργότερα με 6-3 κάνοντας το 1-0.

Στο 2ο σκέλος του αγώνα η 19χρονη Αμερικανίδα βρήκε πρώτη break (2-1), ενώ αμέσως μετά χρειάστηκε ένα δύσκολο hold για να φτάσει στο 3-1. Η Αντρέεβα μείωσε σε 3-2 μετά από ένα “γεμάτο” service-game για να ακολουθήσουν 3 σερί games από την Γκοφ η οποία σφράγισε τη νίκη και την πρόκριση για τον 3ο γύρο.

Εκεί θα αντιμετωπίσει την Ελίζε Μέρτενς που κέρδισε με ανατροπή την Ντανιέλ Κόλινς με 3-6, 7-6(7), 6-1 με την Βελγίδα να σβήνει 2 match-points στο tie-break του 2ου set σε μια αναμέτρηση που κράτησε 2 ώρες και 47 λεπτά.

The post US Open: Συνεχίζει η ασταμάτητη Γκοφ (vids) appeared first on Tennis24.