Ο Διούδης άναψε κόκκινο στον Παναθηναϊκό

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ
Πρώτες απώλειες για τους «πράσινους» στο 2016, νίκες για ΑΕΚ και ΠΑΟΚ, σήμερα παίζει ο Ολυμπιακός

Το μικρό σερί του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα διέκοψε ο Πανιώνιος, που απέσπασε «λευκή» ισοπαλία στο άδειο λόγω τιμωρίας «Απόστολος Νικολαΐδης» (0-0), στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής

του πρωταθλήματος της Super League.

Οι «πράσινοι», που προέρχονταν από 2 σερί νίκες (Καλλονή, Παναιτωλικός), είχαν την πρώτη απώλεια βαθμών μέσα στο 2016. Η ομάδα του Στραματσόνι είχε κλασικές ευκαιρίες στα δύο ημίχρονα και ο μόνος λόγος που δεν σκόραρε ήταν ο 22χρονος γκολκίπερ του Πανιωνίου, Σωκράτης Διούδης, ο οποίος έκανε τέσσερεις μεγάλες επεμβάσεις, η κορυφαία όλων στο 84΄, όταν εκτινάχθηκε στην εξ επαφής κεφαλιά του Κουτρουμπή κι έσωσε την ομάδα του από βέβαιη παραβίαση.

Αλάνθαστη στο νέο έτος
Το νικηφόρο σερί που έχει από το ξεκίνημα του 2016 συνέχισε η ΑΕΚ στους «Ζωσιμάδες». Η Ένωση με γκολ των Βάργκας (6΄) και Μπαρμπόσα (59΄) επικράτησε 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο χρονικά ματς του χθεσινού προγράμματος. Η 5η νίκη της ομάδας του Πογέτ στον νέο χρόνο σε ισάριθμα ματς (3 στο πρωτάθλημα και 2 στο Κύπελλο) προήλθε από δύο παράγοντες.

Ο ένας ήταν η σωστή τακτική που επιλέγει ο Ουρουγουανός σε κάθε ματς, με την πίεση των παικτών στην πρώτη πάσα του αντιπάλου και ο δεύτερος ήταν ο Ανέστης. Ο νεαρός γκολκίπερ της ΑΕΚ απέκρουσε πέναλτι για δεύτερη σερί αγωνιστική (αυτή τη φορά στο 1-0, ενώ με την Ξάνθη το έκανε στο 2-1) κι αναμφισβήτητα εξελίχθηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή της νίκης των «κιτρινόμαυρων».

Δύσκολα ο ΠΑΟΚ
Mια σημαντική νίκη πέτυχε στο γήπεδο του ο ΠΑΟΚ απέναντι σε μια μαχητική και καθαρά αμυντική Βέροια, σε ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησε η χαμηλή θερμοκρασία και ο δυνατός αέρας. Ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή από το ξεκίνημα του αγώνα με κατοχή της μπάλας και κυριαρχία στη μεσαία γραμμή, αλλά οι πολλές αλλαγές του Τούντορ δημιούργησαν πάλι πρόβλημα ομοιομορφίας και ομοιογένειας.

Ταυτόχρονα, έχοντας απέναντί του μια διαβασμένη Βέροια δυσκολευόταν να διασπάσει τη μαζική αμυντική διάταξή της, πράγμα που αποδυνάμωνε την επιθετικότητα των γηπεδούχων, κυρίως από τα άκρα με τους Ζάιρο και Μακ. Ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε στο 43' με πέναλτι του Μπερμπάτοφ, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 65' με τον Μαγέφσκι και ο Αθανασιάδης στο 74' πέτυχε το νικητήριο γκολ.

Ανατροπή για Αστέρα
Ένα καλό δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Αστέρα Τρίπολης, ώστε να επικρατήσει 3-1 της Καλλονής στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Τα γκολ του Ιγκλέσιας (52΄ και 61΄) και του Γιάννου (57΄) ανέτρεψαν το προβάδισμα που είχαν πάρει οι ουραγοί της βαθμολογίας με πέναλτι του Μανούσου (41΄) και έκριναν το παιχνίδι, καθώς μάλιστα οι νησιώτες έμειναν με δέκα παίκτες από το 63΄, λόγω αποβολής του Ελλακόπουλου. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους τελείωσαν το ματς με εννέα παίκτες, λόγω τραυματισμού του Τορμένα και αποβολής του Ζησόπουλου στις καθυστερήσεις.

Για το 18 στα 18
Στην Κρήτη θα ταξιδεύσει σήμερα ο Ολυμπιακός για να παίξει στην έδρα του Πλατανιά, στο παιχνίδι με το οποίο πέφτει η αυλαία της 18ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Η ομάδα του Πειραιά θέλει τη νίκη για να συνεχίσει την αλάνθαστη πορεία της προς την κατάκτηση και του φετινού τίτλου. Στόχος σήμερα, λοιπόν, για την ομάδα του Σίλβα είναι η 18η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια!