ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Έφυγε για Βερολίνο στο φάιναλ φορ της Euroleague και θέλει το 7ο αστέρι!

23:41 7/5/2024 - Πηγή: BankWars

Ο Παναθηναϊκός… ξεκλείδωσε αμυντικά στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κέντρικ Ναν το πήρε… προσωπικά, ειδικά από τη στιγμή που τραυματίστηκε ο Κώστας Σλούκας και το «τριφύλλι» τύπωσε «εισιτήριο» για το φάιναλ φορ της Euroleague για 12η φορά στην Ιστορία του και πρώτη από το μακρινό 2012!

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 81-72 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο κατάμεστο ΟΑΚΑ και στο Game

5 έγραψαν το 3-2 στη σειρά των πλέι οφ, αρπάζοντας την πρόκριση από τους Ισραηλινούς!

Στον ημιτελικό του Βερολίνου, εκεί όπου θα διεκδικήσει το έβδομο ευρωπαϊκό της Ιστορίας του, ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού, Μονακό-Φενερμπαχτσέ, που θα ξεκαθαρίσει αύριο (8/5).

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 41-41, 58-56, 81-72

Ο αγώνας

Οι Ισραηλινοί έκαναν καλύτερο ξεκίνημα στα πρώτα λεπτά, έχοντας -μεταξύ άλλων- πλουραλισμό στις επιλογές τους στην επίθεση. Παράλληλα, δυσκόλευαν σημαντικά τους “πράσινους” με τον Άταμαν να αναγκάζεται γρήγορα να αντικαταστήσει τον Σλούκα με τον Γκραντ (9-4, 4′). Ο έλεγχος των ριμπάουντ ήταν το βασικό πρόβλημα των γηπεδούχων, με την Μακάμπι να… χτυπάει μέσα στη ρακέτα σχεδόν σε κάθε προσπάθειά της (15-8, 6′). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και βρήκε σημαντικά σουτ με τους Ναν και Γκραντ, ενώ τον βοήθησε και η ενέργεια που έφερε από τον πάγκο ο Ερνανγκόμεθ, ώστε να κλείσει το δεκάλεπτο στο -2 (21-19).

Ο ρυθμός στη δεύτερη περίοδος ήταν ελαφρώς ανεβασμένος, με τους Αθηναίους να φέρνουν το ματς στα ίσα και την εξέδρα να… ζεσταίνεται για τα καλά (24-24, 12′). Ένα σερί 5-0 έβαλε την ελληνική ομάδα μπροστά, ενώ ο Σλούκας έφερε το πρώτο +2 (32-30, 15′) μετά την αρχή του αγώνα. Οι παίκτες του Κάτας όμως αντέδρασαν και χάρη σε λίγη τύχη, αλλά κι ένα επί μέρους 7-2 βρέθηκαν ξανά στο +5 (39-34, 18′). Η απάντηση ήταν άμεση και ο Παπαπέτρου έφερε το 39-39, 69″ πριν το ημίχρονο, βάζοντας άλλο ένα μεγάλο σουτ σε αυτήν τη σειρά. Το ημίχρονο έληξε στο 41-41, με τους λογαριασμούς να μένουν… ανοιχτοί, ενόψει του δεύτερου μέρους.

Οι ομάδες βγήκαν… κρύες από τα αποδυτήρια, όμως η Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε τα συνεχόμενα φάουλ υπέρ της που έδωσαν οι διαιτητές και πέρασε ξανά στο +3 (46-43, 23′). Σε εκείνο το σημείο ανέλαβαν δράση οι Ναν και Σλούκας, που δημιούργησαν ένα σερί 6-0 για το 49-46, πριν απαντήσει ο ΝτιΜπαρτολομέο με άλλο ένα τρίποντο (25′). Οι χαμένες βολές του Λεσόρ στερούσαν από το “τριφύλλι” τη δυνατότητα να… χτίσει μία διαφορά. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν συνεχώς τον τρόπο να πληγώσουν την αντίπαλη άμυνα (53-49, 26′). Ο Μπλατ πήρε τη… σκυτάλη σε ότι αφορά τα τρίποντα ενώ η ομάδα του βρισκόταν υπό πίεση (56-54, 27′). Ο Ερνανγκόμεθ έφερε σημαντικούς πόντους από τον πάγκο, με το παιχνίδι να συνεχίζει να πάει στο… σουτ (56-56, 29′).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στην τελευταία περίοδο προηγούμενος με δύο (58-56) κι έβγαλε ενέργεια από το πρώτο δευτερόλεπτο, με τρία συνεχόμενα κλεψίματα να δίνουν από νωρίς το στίγμα (61-56, 32′). Το αρνητικό για τον Έργκιν Άταμαν ήταν πως ο Σλούκας έμεινε για αρκετή ώρα στον πάγκο χάρη σε τράβηγμα που υπέστη. Ωστόσο, ο Ναν έπαιξε και για τον αρχηγό του, εκτοξεύοντας για πρώτη φορά τη διαφορά στο +8 (64-56, 33′). Η παρουσία του Καλαϊτζάκη στο παρκέ είχε αλλάξει πλήρως την εικόνα της ομάδας του στην άμυνα. Χαρακτηριστικό είναι ότι σε πέντε λεπτά, οι γηπεδούχοι είχαν δεχθεί μόλις δύο πόντους (67-58, 35′).

Ο ρυθμός στο τελευταίο τετράλεπτο ανέβηκε, με τον Ναν να παίρνει… τ’ όπλο του και να φορτώνει το καλάθι της Μακάμπι με συνεχόμενους πόντους (73-64, 36′). Οι Ισραηλινοί επιχείρησαν να διατηρηθούν κοντά, αλλά η ασφυκτική άμυνα των “πράσινων” από τη μία, και η κυριαρχία του Λεσόρ στην αντίπαλη ρακέτα από την άλλη, έφεραν τους Αθηναίους στο +10 (77-67) με 2’08” στο ρολόι. Οι Ισραηλινοί επιχείρησαν να επιστρέψουν, όμως ο Ναν δεν τους άφησε και με ένα τρίποντο-μαχαιριά, έκανε το 81-69 στα 54.6″. Τα τελευταία δευτερόλεπτα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να σφραγίζει την ιστορική επιστροφή του εκεί που… ανήκει, μετά από 12 ολόκληρα χρόνια. Στη λήξη των 40′, ο φωτεινός πίνακας έγραψε 81-72.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 15 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Παπαπέτρου 10 (2/5 τρίποντα), Γκραντ 3 (4 ασίστ), Ναν 26 (6/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λεσόρ 9 (11 ριμπάουντ, 3/14 βολές), Αντετοκούνμπο 2, Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ 11 (1/3 τρίποντα), Μήτογλου 3 (7 ριμπάουντ).

ΜΑΚΑΜΠΙ (Κάτας): Κλίβελαντ 2 (2 ριμπάουντ), Γουέμπ 3, Μπράουν 19 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μένκο, Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο 9 (3/5 τρίποντα), Ριβέρο 8 (4 ριμπάουντ), Κοέν 4 (3 ριμπάουντ), Κοέν 4 (3 ριμπάουντ), Τόμασον, Νίμπο 14 (7 ριμπάουντ), Μπλατ 9 (3/3 τρίποντα), Κόλσον 4 (3 ριμπάουντ).

Μαγική ατμόσφαιρα στο γήπεδο μετά τη νίκη του ΠΑΟ επί της Μακάμπι #paobc pic.twitter.com/0TWQpKJVuA