Ηττήθηκε στις λεπτομέρειες...με τα «κουκιά» να πάνε στην Φενέρ...

Με ήττα ολοκλήρωσε το 2015 ο Παναθηναϊκός, ο οποίος δεν τα κατάφερε στην «Ulker Sports Arena» με την Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να επικρατεί με 82-75 στην πρεμιέρα του στο Top-16 της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς έδειξε μαχητικότητα, και παρά το αρνητικό του ξεκίνημα όπου έμεινε πίσω με 14-0 και τα 15 του λάθη, κατάφερε να μείνει ζωντανός στην διεκδίκηση της νίκης, με κάποιες διαιτητικές αποφάσεις να επηρεάζουν την κατάσταση,

ειδικά προς το τελείωμα της αναμέτρησης. Το «τριφύλλι» δέχθηκε πλήγμα και με την απουσία του Δημήτρη Διαμαντίδη στο δεύτερο μισό του αγώνα, με τον αρχηγό του να αισθάνεται ενοχλήσεις στον προσαγωγό, και να αγωνίζεται μόλις για 12'55'', έχοντας πέντε πόντους και πέντε ασίστ. Εξαιρετικοί για τους «πράσινους» ήταν οι Τζέιμς Γκιστ (3/6 τριπ.) και Μίρο Ραντούλιτσα (5/7 διπ., 6 ριμπ.) που είχαν από 14 πόντους ο καθένας, με τον Σάσα Πάβλοβιτς να έχει 10 πόντους και τον Νικ Καλάθη να έχει 9 πόντους αλλά και 6 λάθη. Για πρώτη φορά έμεινε χωρίς πόντο σε παιχνίδι της Ευρωλίγκας ο Τζέιμς Φελντέιν. Για την Φενέρ, κορυφαίος ήταν ο «αθόρυβος» Έκπε Ούντοχ με 16 πόντους (8/11 διπ. 7 ριμπ.), με τον Λουίτζι Ντατόμε να σκοράρει 15 πόντους. Καθοριστικοί ήταν και οι Πέρο Άντιτς με 12 πόντους (3/6 τριπ., 5 ριμπ) και πολύ δουλειά στην άμυνα αλλά και ο Μπόμπι Ντίξον ο οποίος είχε 9 πόντους, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, πετυχαίνοντας και το καθοριστικό καλάθι στο 2'43'' για το 77-72. Ο Κώστας Σλούκας αγωνίστηκε για σχεδόν 16 λεπτά έχοντας 4 πόντους (0/3 διπ., 0/3 τριπ., 4/4 βολές) και 1 ασίστ.

Με εφιαλτικό τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι στην Πόλη για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος βρήκε μπροστά του μια φουριόζα Φενέρ, η οποία προηγήθηκε στα πρώτα τέσσερα λεπτά και έξι δευτερόλεπτα με 14-0, με τους «πράσινους» στο ίδιο χρονικό διάστημα να έχουν υποπέσει σε τρία λάθη. Στο 5'21'' του πρώτου δεκαλέπτου ο Γκιστ με τρίποντο πέτυχε τους πρώτους «πράσινους» πόντους, με τον Ντίξον με τρίποντο να ανεβάζει και πάλι την διαφορά στο +14 (17-3). Από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Ραντούλιτσα ο οποίος πέτυχε οκτώ συνεχόμενους πόντους, φέρνοντας την ομάδα του στο -8 (19-11), για να απαντήσει εκ νέου η Τούρκικη ομάδα, και με τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς να επαναφέρει την διαφορά και πάλι στο +14 (27-13). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 28-18 χάρη σε τρίποντο του Γιάνκοβιτς στην εκπνοή, και τον Ντατόμε να έχει 10 πόντους για τους γηπεδούχους.

Διαμαντίδης και Φώτσης με ισάριθμα τρίποντα έδειξαν σφυγμό για το «τριφύλλι», μειώνοντας σε 31-24 στο 14', με τον Πάβλοβιτς με ατομική ενέργεια να ψαλιδίζει ακόμα περισσότερο την διαφορά (32-26). Ο Χικμαν με ένα από τα πολλά ζευγάρια βολές που εκτέλεσε η Φενέρ στο πρώτο ημίχρονο (13/16 έναντι 2/4 του Παναθηναϊκού), διαμόρφωσε το 37-30 στο 15', με τον Καλάθη με γκολ-φάουλ από τον Ντίξον, και με μια βολή λίγο αργότερα να μειώνει στο -3 (43-40) στο 1'15'', βάζοντας και πάλι στο παιχνίδι την ομάδα του. Ο Μπογκντάνοβιτς με νέο τρίποντο στα 34'' πέτυχε το 46-40, με τον Γιάνκοβιτς να κλείνει όπως και το πρώτο δεκάλεπτο, και το ημίχρονο με τρίποντο, στέλνοντας τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 46-43.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε καρμπόν με το πρώτο...με τον Ντατόμε να ευστοχεί σε τρίποντο (49-43), και τον Παναθηναϊκό να σκοράρει μετά από σχεδόν τρία λεπτά, και πάλι με τρίποντο του Γκιστ (53-47), και βλέπει τον Αμερικανό, αλλά και τους Ραντούλιτσα και Καλάθη χρεωμένους με 3 φάουλ, με τον Ντίξον να κάνει δύσκολη τη ζωή του ομογενή γκαρντ. Σε όλα αυτά ο Σάσα Τζόρτζεβιτς είχε να αντιμετωπίσει και την απουσία του Διαμαντίδη ο οποίος τέθηκε νοκ-άουτ από το πρώτο ημίχρονο με τράβηγμα στον προσαγωγό. Έτσι, με τον Παππά να περνάει για πρώτη φορά στο παρκέ, η Ελληνική ομάδα μείωσε σε απόσταση βολής με τρίποντο του Φώτση (54-52 στο 26'), ενώ ισοφάρισε σε 56-56 με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Παππά. Ο Πάβλοβιτς με δυο βολές έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό στο 1'39'' (56-58), με την ομάδα του Τζόρτζεβιτς να δεχθεί ένα σερί 6-0 στο τελευταίο διάστημα της τρίτης περιόδου, μένοντας πίσω με 62-58, χάρη σε δυο μαζεμένα λάθη του Πάβλοβιτς.

Ο Σλούκας με δυο βολές μεγάλωσε το σερί για την Φενέρ φτάνοντας το στο 8-0 (64-58), με τον Καλάθη να πετυχαίνει ένα πολύ δύσκολο εκτός ισορροπίας τρίποντο μειώνοντας σε 64-61 στο 9'21'', σπάζοντας το σερί των γηπεδούχων. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει σε 66-63 με βολές του Πάβλοβιτς, κερδίζοντας και το 4ο φάουλ του Βέσελι, αλλά έχασε τρεις ευκαιρίες να ισοφαρίσει την αναμέτρηση, με αποτέλεσμα, αρχικά ο Ντίξον με κλέψιμο και ντράιβ στον αιφνιδιασμό να πετύχει το 70-64, ενώ στο τελείωμα μια επίθεσης ο Άντιτς με τρίποντο διαμόρφωσε το 73-66 στο 5'44''. Ωστόσο μια εκπληκτική αμυντική τακτική από Καλάθη και Γκιστ, και κάρφωμα του δεύτερου το «τριφύλλι» μείωσε σε 75-72 στο 3'09'', με την απόφαση των διαιτητών να χρεώσουν με επιθετικό φάουλ τον Γκιστ πάνω στον Άντιτς στο 2'13'' και ένα τρίποντο του Σκοπιανού στο 1'08'' να γέρνουν την πλάστιγγα στην Φενέρ (82-72). Το σκορ έκλεισε ο Γκιστ με τρίποντο στα 52'', με τον Φελντέιν να αστοχεί στο φινάλε...

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 46-43, 62-58, 82-75ΦΕΝΕΡ (Ομπράντοβιτς): Χίκμαν 2, Ούντοχ 16 (7 ριμπ.), Άντιτς 12 (3/6 τριπ.), Μπογκντάνοβιτς 12 (2), Σλούκας 4, Βέσελι 12 (6 ριμπ.), Κάλινιτς, Ντίξον 9 (1/5 τριπ. , 5 ριμπ.), Ντατόμε 16 (3/6 τριπ.)ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 10, Γιάνκοβιτς 8 (2), Φώτσης 6 (2), Ραντούλιτσα 14 (6 ριμπ.), Παππάς 6, Φελντέιν (0/5 τριπ.), Διαμαντίδης 5 (1/3 τριπ., 5 ασίστ), Γκιστ 14 (3/6 τριπ.), Καλάθης 9 (1), Κούζμιτς 3. Για να δείτε το στατιστικό ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ