Φορτούνα Σιτάρντ – Αϊντχόφεν 1-1: Φρένο στην χαλαρή πρωταθλήτρια

Η PSV μπήκε χαλαρά μετά την κατάκτηση και μαθηματικά του 25ου πρωταθλήματος στην ιστορία της απέναντι στη Φορτούνα που δεν είχε κανένα βαθμολογικό κίνητρο. Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν με θράσος στα πρώτα λεπτά και απείλησαν την PSV με αποτέλεσμα να προηγηθούν με τον Κόρδομπα (1-0, 27ο λεπτό). Στην επανάληψη ο Σχάουτεν με κεφαλιά ισοφάρισε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (1-1) μετά το κόρνερ του Φίρμαν. Αυτή ήταν μόλις η 4η ισοπαλία για την ομάδα του Μπος, 3η εκτός έδρας.

Η PSV ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της 19 Μαίου με τελευταία παράσταση μπροστά στο κοινό της όπου θα πανηγυρίσουν ένα τίτλο που ήρθε μετά από 6 χρόνια. Σε ένα ματς που θα προσπαθήσει και ο αρχηγός Λουκ Ντε Γιονγκ (27 γκολ) να προσπεράσει τον Βαγγέλη Παυλίδη (28 γκολ) στη μάχη για τον πρώτο σκόρερ στην Ολλανδία.

Φορτούνα Σιτάρντ – Αϊντχόφεν 1-1, Φρένο,fortouna sitarnt – aintchofen 1-1, freno