Οι Μπουλς χάλασαν το ντεμπούτο του Λου, τρομερός Κάζινς και στα ρηχά ο Γιάννης (vid's)

Πιο εύκολα δεν γίνεται για τους Μπουλς, οι οποίοι έκαναν επίδειξη δύναμης μέσα στο «Quicken Loans Arena» του Κλίβελαντ, κερδίζοντας με άνεση τους Καβς με 96-83, και χαλώντας το ντεμπούτο του Τάιρον Λου στον πάγκο των γηπεδούχων. Το Σικάγο είχε το προβάδισμα στην αναμέτρηση σε όλη την διάρκεια του, φτάνοντας την διαφορά στο σκορ και στο +17 (72-55), ενώ κράτησε τους Καβαλίερς στους 14 πόντους και σε 16 άστοχα σουτ στην πρώτη περίοδο. Ο Πάου Γκασολ ήταν εξαιρετικός σε ένα ακόμα παιχνίδι, κάνοντας πλάκα στους αντίπαλους ψηλούς με 25 πόντους (10/16 σουτ), 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ,

με τον Τζίμι Μπάτλερ να προσθέτει 20 πόντους (8/16 σουτ) με 9 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους ο ΛεΜπρόν Τζέιμς χρειάστηκε 27 προσπάθειες για να φτάσει τους 26 πόντους (11/27 σουτ), με τον Τζέι Αρ Σμιθ να προσθέτει 18 πόντους (7/17 σουτ).

Φαίνεται ότι οι Πέλεκανς έχουν βρει το κουμπί των Μπακς, τους οποίους νίκησαν με άνεση με 116-99, κερδίζοντας τους για 14η συνεχόμενη φορά, με τα «Ελάφια» να έχουν να κερδίσουν στη Νέα Ορλεάνη από τις 27/1/2003! Η δυάδα των Ράιαν Άντερσον (23 π., 8/20 σουτ) και Άντονι Ντέιβις (22 π., 8/17 σουτ) ήταν αυτή που καθάρισε το παιχνίδι όταν οι Μπακς βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 64-68 στην 3η περίοδο, στην αντεπίθεση διαρκείας που εξαπολύουν οι Πέλεκανς. Σε ρηχά νερά έμεινε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, έχοντας 10 πόντους (2/4 βολές, 4/8 δίποντα, 6 ριμπ., 2 ασίστ, 1 κλεψ., 1 κοψ., 4 λάθη) σε 28 λεπτά συμμετοχής, με τους Κρις Μίντλτον και Γκρέγκ Μονρό (11 ριμπ.) να ηγούνται με 22 πόντους ο καθένας.

Συνεχίζουν την επέλαση τους οι Κινγκς, οι οποίοι μετά το 108-97 επί των Πέισερς κατάφεραν να υπερκεράσουν τους Τζαζ, και με ρεκόρ 20-23 να πιάσουν την 8η θέση της Δύσης, στην μεγάλη προσπάθεια που κάνει το συγκρότημα του Τζορτζ Καρλ, προς αυτόν το στόχο. Τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΝτεΜάρκους Κάζινς (ρεκόρ καριέρας) ο οποίος είχε 48 πόντους με 13/20 βολές, 17/29 σουτ και 13 ριμπάουντ, με τον «Boogie» να είναι ασταμάτητος. Καλή εμφάνιση και για τον Κώστα Κουφό, ο οποίος σκόραρε 9 πόντους (3/4 βολές, 3/7 σουτ, 4 ριμπ., 2 ασίστ) σε 21 λεπτά συμμετοχής. Αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη νίκη του Σακραμέντο, και η τέταρτη απέναντι στους Πέισερς, οι οποίοι με ρεκόρ 23-21 θα πρέπει να προβληματιστούν αναφορικά με τα play-offs, με το καμπανάκι να χτυπάει νωρίς. Εξαιρετικός για την Ιντιάνα ήταν ο Πολ Τζόρτζ με 34 πόντους (9/20 σουτ), με τον Τζόρνταν Χιλ να έχει 17 πόντους και 13 ριμπάουντ.