Όκλαντ: Αποκλεισμός για Μονφίς μετά από ματσάρα (vids)

10:31 8/1/2024 - Πηγή: Tennis24

Μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα που διήρκησε 2 ώρες και 30 λεπτά, ο Φαμπιάν Μαροζάν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Γκάελ Μονφίς, πετυχαίνοντας μια σπουδαία νίκη για τον 1ο γύρο του ASB Classic στο Όκλαντ.

Στον πρώτο του αγώνα για το 2024, ο Μονφίς κατέβαλε τεράστια προσπάθεια να πάρει το ματς, σώζοντας δύο match points του αντιπάλου του στο 2ο σετ ενώ απέτυχε να σερβίρει στο 5-3 του καθοριστικού σετ,

γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 6-4, 6-7(6), 7-6(4).

Achievement unlocked

Fabian Marozsan defeats Gael Monfils 6-4 6-7 7-6 to become the first Hungarian man to win a main draw match in Auckland since 1973!#ASBClassic pic.twitter.com/xBV9m9aDrR

Tennis TV (@TennisTV) January 8, 2024

Ήταν φανερή η έλλειψη αγώνων για τον 37χρονο Γάλλο ο οποίος έμοιαζε εξουθενωμένος στο 3ο σετ της αναμέτρησης απέναντι στον 24χρονο Ούγγρο, Νο61 της παγκόσμιας κατάταξης και δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το προβάδισμα με break που είχε από το 5ο game (3-2) του καθοριστικού σετ.

Αναμφίβολα, ήταν μια μεγάλη νίκη για τον Μαροζάν ο οποίος στο 2ο γύρο του ASB Classic θα αντιμετωπίσει το Νο1 του ταμπλό, Μπεν Σέλτον.

Από τα υπόλοιπα αποτελέσματα της Δευτέρας για την πρώτη ημέρα των αγώνων στο Όκλαντ, ξεχώρισαν οι νίκες των Τάρο Ντάνιελ, Λούκα Βαν Άσε και Ντένις Αλτμάϊερ.