Ολλανδία-Ελλάδα 31-25: Ήττα και αποκλεισμός

Η Ολλανδία υποδέχθηκε την Ελλάδα στο Αϊντχόφεν στον επαναληπτικό του 31-27 της Κοζάνης, στον τελευταίο προκριματικό για την πρόκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2025. Παρά την νίκη στον πρώτο αγώνα, οι Έλληνες παίκτες δεν κατάφεραν να το διατηρήσουν και με τους Ολλανδούς να είναι ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και πήραν τη νίκη-πρόκριση με 31-25.

Η Ελλάδα ξεκίνησε καλά την

αναμέτρηση, με σωστή άμυνα και προηγήθηκε με 6-5 στο 12′. Σε εκείνο το σημείο ακολούθησε ένα σερί 5-0 των Ολλανδών για το 10-6, ενώ λίγο πιο μετά αποβλήθηκε ο Παπαδιονυσίου. Το ημίχρονο τελείωσε με 16-10, με την Ελλάδα να είναι κοντά, αλλά να έχει χάσει την συγκέντρωσή της.

Η ομάδα της Ολλανδίας ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας προβάδισμα μέχρι και 10 τερμάτων (26-16). Σε εκείνο το σημείο η ελληνική ομάδα προσπάθησε να μειώσει στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι και κράτησαν το προβάδισμα για να πάρουν την πρόκριση.

Πρώτος σκόρερ για τους Ολλανδούς ο Τεν Βέιντε με 7 τέρματα, για την Ελλάδα ο Λιάπης πέτυχε οκτώ γκολ.

Ολλανδία: Σάγκεν 6, Βερστάινεν 6, Μπάιχενς 5, Τεν Βέιντε 7, Κούι 2, Ντοργκέλο 1, Χίνεν 2, Στάινς 2

Ελλάδα: Σάββας 4, Τόσκας 3, Παναγιώτου 5, Λιάπης 8, Πασσιάς 1, Μπόσκος 1, Μιχαηλίδης 1, Παπαβασίλης 1, Καντήλας 1

Ολλανδία-Ελλάδα 31-25, Ήττα,ollandia-ellada 31-25, itta